Hoppa över navigering
  •   1

    Val av justerare

  •   2

    Fastställande av dagordningen

  •   3

    Anmälningar för kännedom

  •   4

    Redovisning av delegeringsbeslut

  •   5

    Regiondirektören informerar

  • Sven-Erik Lindestam och Hanna-Karin Linck från regionrevisionen besöker regionstyrelsen för att beskriva exempelvis hur revisorerna arbetar samt deras arbete med riskanalys inför 2026.

  • Strukturfondspartnerskap för Norra Mellansverige upphörde att gälla den 1 augusti 2025 och ersätts med nya strategiska partnerskapet för Norra Mellansverige från och med 1 november 2025. Det nya partnerskapet ska ha en mer strategisk roll än tidigare. En ordförande har utsetts till den kvarvarande programperioden fram till och med 2027.

     

    Region Gävleborg har fått en inbjudan att nominera kandidater till ledamots- och ersättarposter i partnerskapet. Två personer (gärna en kvinna och en man) ska nomineras för varje enskild ledamotspost. Region Gävleborg innehar 4 ledamotsposter. Totalt ska 4 ledamöter och 4 ersättare nomineras.

     

    Svar ska lämnas till sekretariatet för strukturfondspartnerskapet, som samordnar nomineringarna, senast den 14 november 2025

  •   8

    Ekonomisk månadsrapport per september 2025

  • Sverigedemokraterna, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sjukvårdspartiet Gävleborg har upprättat förslag till budget 2026 och ekonomisk plan 2027–2028. Budgetförslaget är upprättat utifrån oförändrad skattesats på 11,51 kronor. Det budgeterade resultatet för 2026 uppgår till 197 mnkr, medan planerat resultat för 2027 är 186 mnkr och för 2028 28 mnkr.

  •   10

    Fördelning av budgetramar inom Regionstyrelsen 2026

  • Utgångspunkt för finansiering av Region Gävleborgs investeringar är att de över tid ska finansieras i samma takt som årets avskrivningar och resultat, det vill säga egenfinansieras. Lånefinansiering ska därför endast förekomma vid högre investeringsnivåer.

     

    Om likviditetsbehov uppstår ska Region Gävleborg kortsiktigt nyttja checkräkningskrediten. Vid långvarigt likviditetsbehov ska finansiering ske genom långfristig upplåning alternativt försäljning av placerade medel inom kapitalförvaltningen. Val av finansiering beror på hur lång period som likviditetsbehovet bedöms finnas samt rådande marknadsläge.

     

    Region Gävleborg har för tillfället lån på 300 mnkr. Behovet av nyupplåning 2026 bedöms till maximalt 700 mnkr för investering i materiella anläggningstillgångar. Under året kan även tidigare upptagna lån behöva refinansieras beroende på avtalade löptider men dessa räknas inte in som nyupplåning. Skuldförvaltning ska ske enligt policy för finansförvaltning och regler till policy för finansförvaltning, men kan under uppbyggnadsfasen avvika mot limiter för löptider för ränte- och kapitalbindning beroende på rådande marknadsläge.

     

    Regionstyrelsen kommer under 2026 att successivt besluta att ge regiondirektören rätt att ta upp nya lån inom beslutad låneram. Under första kvartalet 2026 får nya lån på 400 mnkr upptas.

  • Region Gävleborg har som regionalt utvecklingsansvarig uppdraget att ta fram och samordna insatser för genomförandet av den regionala utvecklingsstrategin (RUS). Regionstyrelsen beslutade 2024-05-02 (§139) om en översyn av Gävleborgs RUS. Arbetet med översynen har skett i dialog med aktörer som är en del av genomförandet av strategin. Utgångspunkten i dialogerna har varit en analys av hur omvärldshändelser påverkat Gävleborg och om RUS fortsatt är ändamålsenligt i relation till dessa omvärldshändelser. Ett förslag till revideringar har varit föremål för remiss, där 16 remissvar inkommit. Utifrån inkomna synpunkter har ett slutligt förslag tagits fram. 

     

    Förslaget till reviderad RUS innebär uppdateringar av texter utifrån rådande omvärldshändelser. Mål och prioriteringar kvarstår dock. Sambanden mellan välfärd och regional utveckling har förtydligats.

  • Region Gävleborg har identifierat ett behov av att uppföra en ny regionarkivbyggnad som uppfyller dagens krav på säker och effektiv arkivhantering. Målsättningen är att skapa en modern och hållbar anläggning som inte bara tillgodoser verksamhetens nuvarande och framtida behov, utan även erbjuder en attraktiv och funktionell arbetsmiljö för region Gävleborgs medarbetare. Den planerade verksamheten ligger i linje med Gävle kommuns vision för utvecklingen av tomten och bidrar till en långsiktig och hållbar exploatering av området.

     

  • Nuvarande logistik- och serviceorganisation utgår från lokaler i hus 02, 05 och hus 10. Lokalerna är slitna och alltför små, och brister i arbetsmiljön föreligger. Det saknas vidare förutsättningar för att upp­fylla ett antal lagkrav kopplade till bl a avfallshantering.

     

    Ur ett helhetsperspektiv för sjukhusområdet behöver de nya logistiklokalerna vara färdigställda innan arbetet med planerat nytt vårdblock kan påbörjas, då grävarbeten, kulvertanslutningar och byggtrafik annars blir alltför omfattande och medför alltför stora risker för både projektens genomförande och för den ordinarie, pågående verksamheten på sjukhusområdet.

     

    Program och systemhandlingar har upprättats för ombyggnation av befintliga logistiklokaler i hus 05, samt för nybyggnation av hus 26 i syfte erhålla ett kalkylerbart underlag för en byggnadsinvestering, samt att utröna omfattning, form och yta som krävs för att tillgodose och uppfylla rådande krav och behov för att verksamheten ska kunna genomföras enligt uppställda krav.

     

    Nästa steg utgörs av framtagande av bygghandlingar, kostnaden för framtagande av bygghandlingar ryms inom den tidigare beviljade investeringen om 15 000 tkr. Om det fattas beslut att genomföra investeringen i nytt logistikcenter kommer utgiften för system och bygghandlingar att ingå i den. Om det beslutas att inte genomföra investeringen i nytt logistikcenter så är utgiften för system och bygghandlingar utan värde och behöver i sin helhet kostnadsföras på innevarande år.

    Genomförandet av projektet sker inom ett arbetsområde med svår bygglogistik, vilket ställer stora krav på både byggherre och entreprenör att förebygga störningar på verksamheten. 


  • Hälso- och sjukvårdsnämnden har initierat samråd med regionstyrelsen, i egenskap av arkivmyndighet, i syfte att undersöka möjligheterna att överlämna delar av hälso- och sjukvårdsnämndens arkiv till Region Gävleborg Din Hälsocentral AB med stöd av lag (2015:602) om överlämnande av allmänna handlingar för förvaring.

     

    För att kunna fatta beslut enligt lag (2015:602) måste bl.a. följande krav uppfyllas:

     

    1. myndigheten ska läggas ned eller upphöra med en viss verksamhet,
    2. den verksamhet som handlingarna hänför sig till i fortsättningen ska bedrivas av det enskilda organet,
    3. det enskilda organet behöver ha tillgång till handlingarna för att kunna bedriva verksamheten,
    4. någon annan överföring av uppgifterna i handlingarna inte utgör ett godtagbart alternativ till ett överlämnande med hänsyn till gällande föreskrifter och till myndighetens eller det enskilda organets verksamhet, och
    5. en arkivbeskrivning och arkivförteckning finns tillgänglig för de handlingar som begärs överlämnade.

     

    Arkivmyndigheten delar hälso- och sjukvårdsnämndens bedömning och tillstyrker att samtliga krav är uppfyllda. Arkivmyndigheten ser inga hinder för att arkiven överlämnas i enlighet med hälso- och sjukvårdsnämndens förslag. Arkivmyndighetens samlade bedömning framgår av bifogat svar.

     

  • I SKRs cirkulär 24:63 rekommenderar SKR Region Gävleborg att anta bestämmelser om omställningsstöd och pension för förtroendevalda (OPF-KR 25) med tillhörande bilaga. OPF-KR25 är utformat för tillämpning hos respektive kommun och /region. För att äga giltighet krävs ett lokalt antagande av bestämmelserna. Bestämmelserna antas av regionfullmäktige.

     

    För tillämpningen av bestämmelserna har tillämpningsanvisningar utformats som föreslås antas av regionstyrelsen som är pensionsmyndighet.

     

  • Linkonpriset är en utmärkelse inom Region Gävleborg som går till antingen en enskild medarbetare eller en hel grupp. Priset delas ut som en uppmuntran för goda arbetsinsatser. Det kan handla om insatser som kan inspirera andra, större förändringsarbeten eller något som berör enstaka patienter, vårdtagare eller studenter. För 2025 har 99 stycken nomineringar lämnats in. Centrala samverkansgruppen (Cesam), har till uppgift att föreslå regionstyrelsen vem/vilka som ska tilldelas Linkonpriset. Utdelning av priset sker vid regionfullmäktiges sammanträde 26 november 2025.

     

    Centrala samverkansgruppen föreslår att Linkonpriset 2025 tilldelas Ali Sadi, Trygghetssamordnare inom Kollektivtrafiken (nr 49) med följande motivering:

     

    Ali är en trygghetssamordnare inom kollektivtrafiken som med sitt engagemang, sin värme och sin professionalism skapar en avgörande skillnad varje dag. Han har byggt upp ett kontaktnät med det sociala samhället, vilket han använder för att skapa trygghet för både förare och resenärer. Ali har en unik förmåga att möta människor där de befinner sig, oavsett bakgrund eller situation. Han kommunicerar med respekt, lyhördhet och ett lugn som smittar av sig även i utmanande sammanhang.

     

    Varje arbetsdag kommer Ali med ett leende på läpparna och en positiv energi som lyfter hela arbetsplatsen. Han ser varje individ – kollega som resenär – och bemöter alla med samma respekt och omtanke. Hans insatser har inte bara förbättrat tryggheten i kollektivtrafiken, utan också stärkt arbetsmiljön och sammanhållningen inom verksamheten.

     

    Ali har dessutom rest runt nationellt för att sprida sin kunskap om trygghetsskapande arbete, och har blivit en inspiratör för många inom branschen. Han är en stolt medarbetare som representerar X-trafik och Region Gävleborg med stor integritet och passion.

  • Region Gävleborgs interna miljöpris, Fröhuset, delas årligen ut till någon/några medarbetare eller verksamhet inom organisationen som uppmuntran för förtjänstfulla insatser för miljön. Priset ska uppmärksamma goda insatser för miljön såsom initiativ, förändrade arbetssätt eller beteenden som bidrar till en positiv påverkan på miljön och som kan spridas vidare inom Regionen för att utveckla vårt interna miljöarbete.

     

    Det har inkommit fyra nomineringar. Centraloperation Gävle, föreslås som mottagare av 2025 års miljöpris. 

  • PwC har på uppdrag av de förtroendevalda revisorerna i Region Gävleborg genomfört en granskning av avtalsuppföljning inom ramen för bygg- och anläggningsprojekt ur ett välfärdsbrottsperspektiv. Granskningens syfte är att bedöma om regionstyrelsen har säkerställt ett ändamålsenligt arbete med att förebygga, upptäcka och motverka välfärdsbrott, ekonomisk brottslighet och andra oegentligheter inom ramen för bygg- och anläggningsprojekt.

  • Det Långsiktiga programmet för Tåg i Bergslagen utgör en grund för planeringen av tågtrafiken i Dalarna, Gävleborgs, Västmanlands och Örebro län. Det är Tåg i Bergslagens ägare som uppdragit att ta fram programmet. Programmet har tagits fram gemensamt av de förvaltningar inom respektive region som har ansvar för kollektivtrafik, med stöd av Tåg i Bergslagen. Programmet tar sikte på fyra olika tidpunkter, 2024, som utgör en nulägesbeskrivning, samt planerade förändringar till årtalen 2027, 2030 och 2035.

  • Enligt regionfullmäktiges arbetsordning ska styrelsen två gånger per år redovisa de motioner som inte beretts färdigt, § 61.

     

    I bifogad sammanfattning framgår vilka motioner som den 21 oktober 2025 inte hade beretts färdigt – sammanlagt 66 st.

     

  • Enligt regionfullmäktiges arbetsordning ska styrelsen två gånger per år redovisa de medborgarförslag som inte beretts färdigt, § 95.

     

    I bifogad sammanfattning framgår vilka medborgarförslag som den 21 oktober 2025 inte hade beretts färdigt – sammanlagt 8 st.

     

    En sammanställning över besvarade medborgarförslag bifogas också i ärendet.

     


  • I en motion föreslår Eva Lindberg (S), Jan Lahenkorva (S), Marie-Louise Dangardt (S), Lars Öberg (S), Mona Davik (S), Daniel Johansson (S) och Marcus Gard:

     

    • Att den som har en visstidsanställning på grund av att den inte har en utbildningsnivå som motsvarar anställningen, ska erbjudas utbildning och validering för att bli tillsvidareanställd.

     

    Svar på motionen

     

    Det är endast för yrken med legitimationskrav som utbildningsnivån är reglerad. Övriga medarbetare anställs med den utbildning och erfarenhet som behövs för att kunna fullgöra aktuella arbetsuppgifter.

     

    Lag om anställningsskydd och det centrala kollektivavtalet reglerar vilka anställningsformer som får förekomma. Grunden är att en anställning ska vara tillsvidare. Lagar och avtal reglerar också vilka former av visstidsanställningar som får förekomma samt när en visstidsanställning per automatik övergår till en tillsvidareanställning.

     

    Medarbetare anställs inte på visstidsanställning med motivet att de saknar adekvat utbildning. Det ska understrykas att det ligger ett stort egenansvar på den enskilda individen samt vilja att utbilda sig själv.


  • I en motion yrkar Marcus Gard (S), Lars Öberg (S) och Daniel Johansson (S) följande

     

    • Att antalet ST-utbildningar för specialisttandläkare i Region Gävleborg och Folktandvården fördubblas från dagens 5 platser till 10 platser.
    • Att det i budget avsätts 2 miljoner kr extra för detta ändamål

     

    Svar på motionen

     

    Specialisttandvården har en viktig roll. Den ska, vid sidan om att behandla patienter som remitterats via Folktandvården Gävleborg eller privattandvården i länet, även bedriva utvecklingsarbete och forskning samt förmedla kunskap. Samarbeten sker idag, många sedan flera år tillbaka, med universiteten i Umeå, Malmö, Bergen, Uppsala och Karolinska. Man har tack vare detta bidragit till forskningen kring att förebygga tandlossning, genom att man hittat viktiga biologiska markörer. Som ett annat exempel har studier som jämfört olika sätt att hålla tänderna stabila efter en tandregleringsbehandling genomförts. Satsningen på forskning inom Region Gävleborg och Folktandvården Gävleborg ger ett högt attraktionsvärde för tandläkare att arbeta i regionen. När det kommer till att styra utbildningsplatser, som frågeställaren vill, så ser vi hellre att det råder en balans mellan utbildningens kvalitet, efterfrågan och kostnad. Det är således lämpligt att antalet platser på utbildningen ligger i paritet med efterfrågan från lokala kandidater och möjligheten att upprätthålla en hög standard för densamma.


  • I en motion föreslår Eva Lindberg (S), Jan Lahenkorva (S), Marie-Louise Dangardt (S) och Lars Öberg (S) följande

     

    • Att ljud från regionstyrelsens möten spelas in och sedan arkiveras i Region Gävleborgs diarium som en allmän handling tillsammans med tillhörande mötesprotokoll.
    • Att ljudupptagning och arkivering sker fr.o.m. regionstyrelsens sammanträde 2024- 02-01.

     

    Svar på motionen

     

    Regionstyrelsen beslutade i början av 2024 att inte införa eller återuppta öppna sammanträden i form av ljudupptagning eller webbsändning. Det innebär att sammanträden fortsatt hålls icke-offentliga och att någon ljudupptagning inte sker.

     

    Bakgrunden till beslutet är en samlad bedömning där man vägt in frågor om mötesformer, effektivitet, sekretess samt att regionstyrelsen inte är ett offentligt beslutande organ på samma sätt som regionfullmäktige. Därför har man inte heller samma krav på offentlighet. Det förklarar i sin tur varför ingen region i Sverige idag erbjuder ljudupptagning eller webbsändning från regionstyrelsens sammanträden.

     

    För att säkerställa insyn i beslutsfattandet finns justerade protokoll från regionstyrelsen tillgängliga via Region Gävleborgs webbplats. Dessa innehåller information om fattade beslut, eventue


  • I en motion föreslår Eva Lindberg (S), Marcus Gard (S) och Marie-Louise Dangardt (S) följande:

     

    • Att Region Gävleborg inför flaggning enligt ovan beskrivning.
    • Att ärendet bereds för att träda i kraft inför Pride 2024.
    • Att ärendet bereds i regionstyrelsens fastighets-, teknik- och miljöutskott.

     

    Svar på motionen

     

    Respekten för alla människors lika värde ska finnas med som en grund inom alla Region Gävleborgs verksamheter. Arbetet för likabehandling är en del av värdegrundsarbetet och ska främja mångfald och säkerställa allas lika rättigheter och möjligheter. Region Gävleborg har ansvar för att arbeta systematiskt med likabehandling och att förebygga diskriminering, vilket sker genom exempelvis obligatoriska utbildningar i Kompetensportalen.

     

    Det finns styrande bestämmelser som reglerar flaggning. Dessa styr hur och när flaggning ska ske vid offentliga byggnader. Sedan tidigare finns en bifallen motion om att regnbågsflaggan ska finnas med vid regionfullmäktiges sammanträden. I övrigt saknas det bestämmelser om när flaggning ska ske. I nuläget flaggar vi med svenska flaggan på flaggdagar, med aktuella utrikesflaggor vid besök från andra länder och vi har även flaggat för Ukraina. 


  • I ett initiativärende yrkar Ulla Andersson (V) och Kristina Sjöström (V) följande

     

    • Ett mål om 1100 invånare /allmänspecialist införs i primärvården
    • Att en handlingsplan arbetas fram tillsammans med berörda fackliga organisationer
    • Handledning av utbildningsläkare ska ge kännbara lönetillägg samt avsatt tid för regelbunden handledarutbildning
    • Det måste bli mer attraktivt att som utbildningsläkare välja allmänmedicin som specialitet, genom ett lönelyft för ST-läkare
    • En satsning görs för att rekrytera läkare som också kan arbeta som handledare
    • Antalet utbildningstjänster kraftigt utökas
    • En satsning på att utbilda handledare genomförs

     

    Svar på initiativärendet

     

    Just nu pågår den största utvecklingen och satsningen på primärvården på decennier. En handlingsplan för att säkra bemanningen tar tagits fram, innehållandes bland annat det länge efterfrågade riktvärdet om 1100 listade per allmänläkare. Ett antal dialoger har ägt rum mellan medarbetare, chefer, tjänstemän och politiken och varje enskild hälsocentral i länet har besökts under 2025. Samtidigt pågår nu omställningen från förvaltningsdrift till bolagsdrift, en omställning vars syfte är att korta beslutsvägarna, öka medarbetarnas inflytande och säkra en godare arbetsmiljö.

     

    För att bara nämna ett axplock av det som nu sker i denna historiskt stora satsning på primärvården.


  • I ett initiativärende yrkar Ulla Andersson (V) och Kristina Sjöström (V) följande

     

    • Att avgångslön för höga chefer och direktörer endast får utbetalas under uppsägningstiden, dock högst under 6 månader. 

     

    Svar på initiativärendet

     

    För chefer inom Region Gävleborg på alla nivåer och inom alla verksamheter, utom för direktörerna i koncernledningen, finns tidsbegränsade chefsavtal. I de särskilda chefsavtalen så finns en garanterad tillsvidareanställning i en bottentjänst angiven. Chefsavtalen reglerar hur ett avslut av chefsuppdraget ska ske samt hur lönen ska reglera vid ett avslut. Chefsavtalen är generiska till sin utformning för alla chefsnivåer och har samverkats fackligt.

     

    Direktörers avtal gäller tillsvidare. I de enskilda anställningsavtalen framgår att det undantag som tydliggörs i lagen om anställningsskydd (LAS) 1 § punkt 1 gäller. Det innebär att direktörerna anses ha ”företagsledande eller därmed jämförlig ställning” vilket i sin tur innebär att vissa delar av LAS inte gäller. Exempelvis så gäller inte lagens skrivelser om uppsägning, uppsägningstid och lön under uppsägningstid. Om en direktör inte ska vara kvar så behöver alltså en särskild överenskommelse upprättas som reglerar hur anställningen ska avslutas och avvecklingen ske. En direktör omfattas alltså inte av samma anställningstrygghet och skydd som en medarbetare och det krävs inte heller fackliga förhandlingar för att få tillstånd en överenskommelse. Delar av LAS skrivs bort redan vid anställningen.

     

    En notering kan vara att en direktör, särskilt inom ett område där det finns stor marknadspåverkan, har en förhållandevis god månadslön vilket påverkar storleken och omfattningen i en överenskommelse vid ett avslut. Alla medarbetare och chefer inom Region Gävleborg ska behandlas med värdighet vid ett avslut.


  • I en motion föreslår Joakim Westlund (C) följande

     

    • Att regionen definierar vad invånarna ska kunna förvänta sig av hälso- och sjukvården inom ramen för God och Nära Vård.
    • Att regionens definition av God och Nära Vård blir utgångspunkt när regionen avgör om det finns behov av en regiondriven hälsocentral eller annan regiondriven verksamhet.
    • Att ersättningsreglerna i hälsovalshandboken därefter justeras så att både regiondrivna och fristående hälsocentraler har möjlighet att bedriva den verksamhet som regionen efterfrågar. 

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande:

     

    • Att Region Gävleborg genomför sommarlovsaktiviteter med lunch för barn i Gävleborg enligt ovan beskrivning.
    • Att sådana aktiviteter planeras, förbereds och genomförs för åren 2024, 2025 och 2026.

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande

     

    • Att Region Gävleborg inom ramen för den pågående omställningen till god och nära vård stärker primärvården med nödvändiga resurser och kompetenser, och ger förutsättningar för tvärprofessionellt och tvärsektoriellt samarbete, för att möta barns och ungas psykiska vårdbehov.

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande

     

    • Att Region Gävleborg tillskriver regeringen för att delge uppfattningen att vårdpersonal ska undantas kraven på angiveri.

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande

     

    • Att Region Gävleborg tillskriver regeringen för att delge uppfattningen, att yrkeskategorier i regionsektorn, vid sidan av vårdpersonal, ska undantas kraven på angiveri

  • I ett initiativärende föreslår Magnus Svensson (C) följande

     

    • Tacka för inbjudan men tacka nej till deltagande i kampanj om återvandring.
    • Anta följande brev som svar på inbjudan från den nationella samordnare.


     

  • § 237

    Val av justerare

  • § 238

    Fastställande av dagordningen

  • § 239

    Anmälningar för kännedom

  • § 240

    Redovisning av delegeringsbeslut

  • Kenneth Jacobsson hälsas välkommen till Region Gävleborg och presenterar sig. Vidare informerar Göran Angergård och Martin Andersson bland annat om händelsen i Harmånger. 

  • Sven-Erik Lindestam och Hanna-Karin Linck från regionrevisionen informerar bland annat om deras uppdrag och kommande arbete med riskanalys inför 2026.

  • Strukturfondspartnerskap för Norra Mellansverige upphörde att gälla den 1 augusti 2025 och ersätts med nya strategiska partnerskapet för Norra Mellansverige från och med 1 november 2025. Det nya partnerskapet ska ha en mer strategisk roll än tidigare. En ordförande har utsetts till den kvarvarande programperioden fram till och med 2027.

     

    Region Gävleborg har fått en inbjudan att nominera kandidater till ledamots- och ersättarposter i partnerskapet. Två personer (gärna en kvinna och en man) ska nomineras för varje enskild ledamotspost. Region Gävleborg innehar 4 ledamotsposter. Totalt ska 4 ledamöter och 4 ersättare nomineras.

     

    Svar ska lämnas till sekretariatet för strukturfondspartnerskapet, som samordnar nomineringarna, senast den 14 november 2025

  • Annica Johansson föredrar den ekonomiska månadsrapporten per september år 2025.

  • Sverigedemokraterna, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sjukvårdspartiet Gävleborg har upprättat förslag till budget 2026 och ekonomisk plan 2027–2028. Budgetförslaget är upprättat utifrån oförändrad skattesats på 11,51 kronor. Det budgeterade resultatet för 2026 uppgår till 197 mnkr, medan planerat resultat för 2027 är 186 mnkr och för 2028 28 mnkr.

  • Annica Johansson informerar om fördelning av budgetramar för regionstyrelsen år 2026 utifrån givna förutsättningar. 

  • Utgångspunkt för finansiering av Region Gävleborgs investeringar är att de över tid ska finansieras i samma takt som årets avskrivningar och resultat, det vill säga egenfinansieras. Lånefinansiering ska därför endast förekomma vid högre investeringsnivåer.

     

    Om likviditetsbehov uppstår ska Region Gävleborg kortsiktigt nyttja checkräkningskrediten. Vid långvarigt likviditetsbehov ska finansiering ske genom långfristig upplåning alternativt försäljning av placerade medel inom kapitalförvaltningen. Val av finansiering beror på hur lång period som likviditetsbehovet bedöms finnas samt rådande marknadsläge.

     

    Region Gävleborg har för tillfället lån på 300 mnkr. Behovet av nyupplåning 2026 bedöms till maximalt 700 mnkr för investering i materiella anläggningstillgångar. Under året kan även tidigare upptagna lån behöva refinansieras beroende på avtalade löptider men dessa räknas inte in som nyupplåning. Skuldförvaltning ska ske enligt policy för finansförvaltning och regler till policy för finansförvaltning, men kan under uppbyggnadsfasen avvika mot limiter för löptider för ränte- och kapitalbindning beroende på rådande marknadsläge.

     

    Regionstyrelsen kommer under 2026 att successivt besluta att ge regiondirektören rätt att ta upp nya lån inom beslutad låneram. Under första kvartalet 2026 får nya lån på 400 mnkr upptas.

  • Region Gävleborg har som regionalt utvecklingsansvarig uppdraget att ta fram och samordna insatser för genomförandet av den regionala utvecklingsstrategin (RUS). Regionstyrelsen beslutade 2024-05-02 (§139) om en översyn av Gävleborgs RUS. Arbetet med översynen har skett i dialog med aktörer som är en del av genomförandet av strategin. Utgångspunkten i dialogerna har varit en analys av hur omvärldshändelser påverkat Gävleborg och om RUS fortsatt är ändamålsenligt i relation till dessa omvärldshändelser. Ett förslag till revideringar har varit föremål för remiss, där 16 remissvar inkommit. Utifrån inkomna synpunkter har ett slutligt förslag tagits fram. 

     

    Förslaget till reviderad RUS innebär uppdateringar av texter utifrån rådande omvärldshändelser. Mål och prioriteringar kvarstår dock. Sambanden mellan välfärd och regional utveckling har förtydligats.

  • Nuvarande logistik- och serviceorganisation utgår från lokaler i hus 02, 05 och hus 10. Lokalerna är slitna och alltför små, och brister i arbetsmiljön föreligger. Det saknas vidare förutsättningar för att upp­fylla ett antal lagkrav kopplade till bl a avfallshantering.

     

    Ur ett helhetsperspektiv för sjukhusområdet behöver de nya logistiklokalerna vara färdigställda innan arbetet med planerat nytt vårdblock kan påbörjas, då grävarbeten, kulvertanslutningar och byggtrafik annars blir alltför omfattande och medför alltför stora risker för både projektens genomförande och för den ordinarie, pågående verksamheten på sjukhusområdet.

     

    Program och systemhandlingar har upprättats för ombyggnation av befintliga logistiklokaler i hus 05, samt för nybyggnation av hus 26 i syfte erhålla ett kalkylerbart underlag för en byggnadsinvestering, samt att utröna omfattning, form och yta som krävs för att tillgodose och uppfylla rådande krav och behov för att verksamheten ska kunna genomföras enligt uppställda krav.

     

    Nästa steg utgörs av framtagande av bygghandlingar, kostnaden för framtagande av bygghandlingar ryms inom den tidigare beviljade investeringen om 15 000 tkr. Om det fattas beslut att genomföra investeringen i nytt logistikcenter kommer utgiften för system och bygghandlingar att ingå i den. Om det beslutas att inte genomföra investeringen i nytt logistikcenter så är utgiften för system och bygghandlingar utan värde och behöver i sin helhet kostnadsföras på innevarande år.

    Genomförandet av projektet sker inom ett arbetsområde med svår bygglogistik, vilket ställer stora krav på både byggherre och entreprenör att förebygga störningar på verksamheten. 


  • Hälso- och sjukvårdsnämnden har initierat samråd med regionstyrelsen, i egenskap av arkivmyndighet, i syfte att undersöka möjligheterna att överlämna delar av hälso- och sjukvårdsnämndens arkiv till Region Gävleborg Din Hälsocentral AB med stöd av lag (2015:602) om överlämnande av allmänna handlingar för förvaring.

     

    För att kunna fatta beslut enligt lag (2015:602) måste bl.a. följande krav uppfyllas:

     

    1. myndigheten ska läggas ned eller upphöra med en viss verksamhet,
    2. den verksamhet som handlingarna hänför sig till i fortsättningen ska bedrivas av det enskilda organet,
    3. det enskilda organet behöver ha tillgång till handlingarna för att kunna bedriva verksamheten,
    4. någon annan överföring av uppgifterna i handlingarna inte utgör ett godtagbart alternativ till ett överlämnande med hänsyn till gällande föreskrifter och till myndighetens eller det enskilda organets verksamhet, och
    5. en arkivbeskrivning och arkivförteckning finns tillgänglig för de handlingar som begärs överlämnade.

     

    Arkivmyndigheten delar hälso- och sjukvårdsnämndens bedömning och tillstyrker att samtliga krav är uppfyllda. Arkivmyndigheten ser inga hinder för att arkiven överlämnas i enlighet med hälso- och sjukvårdsnämndens förslag. Arkivmyndighetens samlade bedömning framgår av bifogat svar.

     

  • I SKRs cirkulär 24:63 rekommenderar SKR Region Gävleborg att anta bestämmelser om omställningsstöd och pension för förtroendevalda (OPF-KR 25) med tillhörande bilaga. OPF-KR25 är utformat för tillämpning hos respektive kommun och /region. För att äga giltighet krävs ett lokalt antagande av bestämmelserna. Bestämmelserna antas av regionfullmäktige.

     

    För tillämpningen av bestämmelserna har tillämpningsanvisningar utformats som föreslås antas av regionstyrelsen som är pensionsmyndighet.

     

  • Linkonpriset är en utmärkelse inom Region Gävleborg som går till antingen en enskild medarbetare eller en hel grupp. Priset delas ut som en uppmuntran för goda arbetsinsatser. Det kan handla om insatser som kan inspirera andra, större förändringsarbeten eller något som berör enstaka patienter, vårdtagare eller studenter. För 2025 har 99 stycken nomineringar lämnats in. Centrala samverkansgruppen (Cesam), har till uppgift att föreslå regionstyrelsen vem/vilka som ska tilldelas Linkonpriset. Utdelning av priset sker vid regionfullmäktiges sammanträde 26 november 2025.

     

    Centrala samverkansgruppen föreslår att Linkonpriset 2025 tilldelas Ali Sadi, Trygghetssamordnare inom Kollektivtrafiken (nr 49) med följande motivering:

     

    Ali är en trygghetssamordnare inom kollektivtrafiken som med sitt engagemang, sin värme och sin professionalism skapar en avgörande skillnad varje dag. Han har byggt upp ett kontaktnät med det sociala samhället, vilket han använder för att skapa trygghet för både förare och resenärer. Ali har en unik förmåga att möta människor där de befinner sig, oavsett bakgrund eller situation. Han kommunicerar med respekt, lyhördhet och ett lugn som smittar av sig även i utmanande sammanhang.

     

    Varje arbetsdag kommer Ali med ett leende på läpparna och en positiv energi som lyfter hela arbetsplatsen. Han ser varje individ – kollega som resenär – och bemöter alla med samma respekt och omtanke. Hans insatser har inte bara förbättrat tryggheten i kollektivtrafiken, utan också stärkt arbetsmiljön och sammanhållningen inom verksamheten.

     

    Ali har dessutom rest runt nationellt för att sprida sin kunskap om trygghetsskapande arbete, och har blivit en inspiratör för många inom branschen. Han är en stolt medarbetare som representerar X-trafik och Region Gävleborg med stor integritet och passion.

  • Region Gävleborgs interna miljöpris, Fröhuset, delas årligen ut till någon/några medarbetare eller verksamhet inom organisationen som uppmuntran för förtjänstfulla insatser för miljön. Priset ska uppmärksamma goda insatser för miljön såsom initiativ, förändrade arbetssätt eller beteenden som bidrar till en positiv påverkan på miljön och som kan spridas vidare inom Regionen för att utveckla vårt interna miljöarbete.

     

    Det har inkommit fyra nomineringar. Centraloperation Gävle, föreslås som mottagare av 2025 års miljöpris. 

  • PwC har på uppdrag av de förtroendevalda revisorerna i Region Gävleborg genomfört en granskning av avtalsuppföljning inom ramen för bygg- och anläggningsprojekt ur ett välfärdsbrottsperspektiv. Granskningens syfte är att bedöma om regionstyrelsen har säkerställt ett ändamålsenligt arbete med att förebygga, upptäcka och motverka välfärdsbrott, ekonomisk brottslighet och andra oegentligheter inom ramen för bygg- och anläggningsprojekt.

  • Det Långsiktiga programmet för Tåg i Bergslagen utgör en grund för planeringen av tågtrafiken i Dalarna, Gävleborgs, Västmanlands och Örebro län. Det är Tåg i Bergslagens ägare som uppdragit att ta fram programmet. Programmet har tagits fram gemensamt av de förvaltningar inom respektive region som har ansvar för kollektivtrafik, med stöd av Tåg i Bergslagen. Programmet tar sikte på fyra olika tidpunkter, 2024, som utgör en nulägesbeskrivning, samt planerade förändringar till årtalen 2027, 2030 och 2035.

  • Enligt regionfullmäktiges arbetsordning ska styrelsen två gånger per år redovisa de motioner som inte beretts färdigt, § 61.

     

    I bifogad sammanfattning framgår vilka motioner som den 21 oktober 2025 inte hade beretts färdigt – sammanlagt 66 st.

     

  • Enligt regionfullmäktiges arbetsordning ska styrelsen två gånger per år redovisa de medborgarförslag som inte beretts färdigt, § 95.

     

    I bifogad sammanfattning framgår vilka medborgarförslag som den 21 oktober 2025 inte hade beretts färdigt – sammanlagt 8 st.

     

    En sammanställning över besvarade medborgarförslag bifogas också i ärendet.

     


  • I en motion föreslår Eva Lindberg (S), Jan Lahenkorva (S), Marie-Louise Dangardt (S), Lars Öberg (S), Mona Davik (S), Daniel Johansson (S) och Marcus Gard:

     

    • Att den som har en visstidsanställning på grund av att den inte har en utbildningsnivå som motsvarar anställningen, ska erbjudas utbildning och validering för att bli tillsvidareanställd.

     

    Svar på motionen

     

    Det är endast för yrken med legitimationskrav som utbildningsnivån är reglerad. Övriga medarbetare anställs med den utbildning och erfarenhet som behövs för att kunna fullgöra aktuella arbetsuppgifter.

     

    Lag om anställningsskydd och det centrala kollektivavtalet reglerar vilka anställningsformer som får förekomma. Grunden är att en anställning ska vara tillsvidare. Lagar och avtal reglerar också vilka former av visstidsanställningar som får förekomma samt när en visstidsanställning per automatik övergår till en tillsvidareanställning.

     

    Medarbetare anställs inte på visstidsanställning med motivet att de saknar adekvat utbildning. Det ska understrykas att det ligger ett stort egenansvar på den enskilda individen samt vilja att utbilda sig själv.


  • I en motion yrkar Marcus Gard (S), Lars Öberg (S) och Daniel Johansson (S) följande

     

    • Att antalet ST-utbildningar för specialisttandläkare i Region Gävleborg och Folktandvården fördubblas från dagens 5 platser till 10 platser.
    • Att det i budget avsätts 2 miljoner kr extra för detta ändamål

     

    Svar på motionen

     

    Specialisttandvården har en viktig roll. Den ska, vid sidan om att behandla patienter som remitterats via Folktandvården Gävleborg eller privattandvården i länet, även bedriva utvecklingsarbete och forskning samt förmedla kunskap. Samarbeten sker idag, många sedan flera år tillbaka, med universiteten i Umeå, Malmö, Bergen, Uppsala och Karolinska. Man har tack vare detta bidragit till forskningen kring att förebygga tandlossning, genom att man hittat viktiga biologiska markörer. Som ett annat exempel har studier som jämfört olika sätt att hålla tänderna stabila efter en tandregleringsbehandling genomförts. Satsningen på forskning inom Region Gävleborg och Folktandvården Gävleborg ger ett högt attraktionsvärde för tandläkare att arbeta i regionen. När det kommer till att styra utbildningsplatser, som frågeställaren vill, så ser vi hellre att det råder en balans mellan utbildningens kvalitet, efterfrågan och kostnad. Det är således lämpligt att antalet platser på utbildningen ligger i paritet med efterfrågan från lokala kandidater och möjligheten att upprätthålla en hög standard för densamma.


  • I en motion föreslår Eva Lindberg (S), Jan Lahenkorva (S), Marie-Louise Dangardt (S) och Lars Öberg (S) följande

     

    • Att ljud från regionstyrelsens möten spelas in och sedan arkiveras i Region Gävleborgs diarium som en allmän handling tillsammans med tillhörande mötesprotokoll.
    • Att ljudupptagning och arkivering sker fr.o.m. regionstyrelsens sammanträde 2024- 02-01.

     

    Svar på motionen

     

    Regionstyrelsen beslutade i början av 2024 att inte införa eller återuppta öppna sammanträden i form av ljudupptagning eller webbsändning. Det innebär att sammanträden fortsatt hålls icke-offentliga och att någon ljudupptagning inte sker.

     

    Bakgrunden till beslutet är en samlad bedömning där man vägt in frågor om mötesformer, effektivitet, sekretess samt att regionstyrelsen inte är ett offentligt beslutande organ på samma sätt som regionfullmäktige. Därför har man inte heller samma krav på offentlighet. Det förklarar i sin tur varför ingen region i Sverige idag erbjuder ljudupptagning eller webbsändning från regionstyrelsens sammanträden.

     

    För att säkerställa insyn i beslutsfattandet finns justerade protokoll från regionstyrelsen tillgängliga via Region Gävleborgs webbplats. Dessa innehåller information om fattade beslut, eventue


  • I en motion föreslår Eva Lindberg (S), Marcus Gard (S) och Marie-Louise Dangardt (S) följande:

     

    • Att Region Gävleborg inför flaggning enligt ovan beskrivning.
    • Att ärendet bereds för att träda i kraft inför Pride 2024.
    • Att ärendet bereds i regionstyrelsens fastighets-, teknik- och miljöutskott.

     

    Svar på motionen

     

    Respekten för alla människors lika värde ska finnas med som en grund inom alla Region Gävleborgs verksamheter. Arbetet för likabehandling är en del av värdegrundsarbetet och ska främja mångfald och säkerställa allas lika rättigheter och möjligheter. Region Gävleborg har ansvar för att arbeta systematiskt med likabehandling och att förebygga diskriminering, vilket sker genom exempelvis obligatoriska utbildningar i Kompetensportalen.

     

    Det finns styrande bestämmelser som reglerar flaggning. Dessa styr hur och när flaggning ska ske vid offentliga byggnader. Sedan tidigare finns en bifallen motion om att regnbågsflaggan ska finnas med vid regionfullmäktiges sammanträden. I övrigt saknas det bestämmelser om när flaggning ska ske. I nuläget flaggar vi med svenska flaggan på flaggdagar, med aktuella utrikesflaggor vid besök från andra länder och vi har även flaggat för Ukraina. 


  • I ett initiativärende yrkar Ulla Andersson (V) och Kristina Sjöström (V) följande

     

    • Ett mål om 1100 invånare /allmänspecialist införs i primärvården
    • Att en handlingsplan arbetas fram tillsammans med berörda fackliga organisationer
    • Handledning av utbildningsläkare ska ge kännbara lönetillägg samt avsatt tid för regelbunden handledarutbildning
    • Det måste bli mer attraktivt att som utbildningsläkare välja allmänmedicin som specialitet, genom ett lönelyft för ST-läkare
    • En satsning görs för att rekrytera läkare som också kan arbeta som handledare
    • Antalet utbildningstjänster kraftigt utökas
    • En satsning på att utbilda handledare genomförs

     

    Svar på initiativärendet

     

    Just nu pågår den största utvecklingen och satsningen på primärvården på decennier. En handlingsplan för att säkra bemanningen tar tagits fram, innehållandes bland annat det länge efterfrågade riktvärdet om 1100 listade per allmänläkare. Ett antal dialoger har ägt rum mellan medarbetare, chefer, tjänstemän och politiken och varje enskild hälsocentral i länet har besökts under 2025. Samtidigt pågår nu omställningen från förvaltningsdrift till bolagsdrift, en omställning vars syfte är att korta beslutsvägarna, öka medarbetarnas inflytande och säkra en godare arbetsmiljö.

     

    För att bara nämna ett axplock av det som nu sker i denna historiskt stora satsning på primärvården.


  • I ett initiativärende yrkar Ulla Andersson (V) och Kristina Sjöström (V) följande

     

    • Att avgångslön för höga chefer och direktörer endast får utbetalas under uppsägningstiden, dock högst under 6 månader. 

     

    Svar på initiativärendet

     

    För chefer inom Region Gävleborg på alla nivåer och inom alla verksamheter, utom för direktörerna i koncernledningen, finns tidsbegränsade chefsavtal. I de särskilda chefsavtalen så finns en garanterad tillsvidareanställning i en bottentjänst angiven. Chefsavtalen reglerar hur ett avslut av chefsuppdraget ska ske samt hur lönen ska reglera vid ett avslut. Chefsavtalen är generiska till sin utformning för alla chefsnivåer och har samverkats fackligt.

     

    Direktörers avtal gäller tillsvidare. I de enskilda anställningsavtalen framgår att det undantag som tydliggörs i lagen om anställningsskydd (LAS) 1 § punkt 1 gäller. Det innebär att direktörerna anses ha ”företagsledande eller därmed jämförlig ställning” vilket i sin tur innebär att vissa delar av LAS inte gäller. Exempelvis så gäller inte lagens skrivelser om uppsägning, uppsägningstid och lön under uppsägningstid. Om en direktör inte ska vara kvar så behöver alltså en särskild överenskommelse upprättas som reglerar hur anställningen ska avslutas och avvecklingen ske. En direktör omfattas alltså inte av samma anställningstrygghet och skydd som en medarbetare och det krävs inte heller fackliga förhandlingar för att få tillstånd en överenskommelse. Delar av LAS skrivs bort redan vid anställningen.

     

    En notering kan vara att en direktör, särskilt inom ett område där det finns stor marknadspåverkan, har en förhållandevis god månadslön vilket påverkar storleken och omfattningen i en överenskommelse vid ett avslut. Alla medarbetare och chefer inom Region Gävleborg ska behandlas med värdighet vid ett avslut.


  • I en motion föreslår Joakim Westlund (C) följande

     

    • Att regionen definierar vad invånarna ska kunna förvänta sig av hälso- och sjukvården inom ramen för God och Nära Vård.
    • Att regionens definition av God och Nära Vård blir utgångspunkt när regionen avgör om det finns behov av en regiondriven hälsocentral eller annan regiondriven verksamhet.
    • Att ersättningsreglerna i hälsovalshandboken därefter justeras så att både regiondrivna och fristående hälsocentraler har möjlighet att bedriva den verksamhet som regionen efterfrågar. 

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande:

     

    • Att Region Gävleborg genomför sommarlovsaktiviteter med lunch för barn i Gävleborg enligt ovan beskrivning.
    • Att sådana aktiviteter planeras, förbereds och genomförs för åren 2024, 2025 och 2026.

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande

     

    • Att Region Gävleborg inom ramen för den pågående omställningen till god och nära vård stärker primärvården med nödvändiga resurser och kompetenser, och ger förutsättningar för tvärprofessionellt och tvärsektoriellt samarbete, för att möta barns och ungas psykiska vårdbehov.

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande

     

    • Att Region Gävleborg tillskriver regeringen för att delge uppfattningen att vårdpersonal ska undantas kraven på angiveri.

  • I en motion föreslår Socialdemokraterna följande

     

    • Att Region Gävleborg tillskriver regeringen för att delge uppfattningen, att yrkeskategorier i regionsektorn, vid sidan av vårdpersonal, ska undantas kraven på angiveri

  • I ett initiativärende föreslår Magnus Svensson (C) regionstyrelsen följande

     

    1. Tacka för inbjudan men tacka nej till deltagande i kampanj om återvandring.
    2. Anta följande brev som svar på inbjudan från den nationella samordnare.
Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.