Hoppa över navigering
  1.   1

    Val av justerare

  2.   2

    Fastställande av dagordningen

  3.   3

    Anmälningar för kännedom

  4.   4

    Redovisning av delegeringsbeslut


  5. Mona Davik (S) föreslår i en motion:

     

    • Att ge föräldrarna tillgång till barnens journaler efter att barnet fyllt 13 år för att ge en bra balans mellan barnets rätt till sekretess och föräldrarnas ansvar för barnets välbefinnande.
    • Att ge föräldrarna tillgång till viss information för att säkerställa att barnet får den vård och behandling som det behöver, samtidigt som barnets rätt respekteras till sekretess och självbestämmande.

  6. Jimmi Bogg (S) har väckt ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • Att förvaltningen säkerställer att handlingsplaner av denna karaktär alltid samverkas med berörda professioner och fackliga organisationer innan de fastställs.
    • Att nämnden uppdrar åt hälso- och sjukvårdsdirektören (HSD) att redovisa konkreta åtgärder för hur målet om 1100 allmänläkare ska nås, inklusive bemanningsplan, och återkomma till nämnden med förslag till beslut.
    • Att nämnden uppdrar åt HSD att ta fram en långsiktig lönepolitik för allmänläkare som premierar erfarenhet och lojalitet, i syfte att öka stabiliteten och minska beroendet av hyrpersonal. 

  7. Jimmi Bogg (S), Kristina Sjöström (V) och Elisabeth Carlson Cederholm (C) har väckt ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • Att hälso- och sjukvårdsdirektören uppdras att analysera och presentera erfarenheter från regioner som haft störst framgång i att sänka incidensen (exempelvis Dalarna, Östergötland och Blekinge) samt ange hur dessa erfarenheter kan tillämpas i Gävleborg.
    • Att nämnden utifrån ovan upprättar och antar en handlingsplan för att sänka incidensen i Gävleborg till riksgenomsnittet eller lägre. 
  8. För att avlasta hälso- och sjukvårdsnämndens rutinärenden och möjliggöra en effektiv och rättssäker förvaltning har nämnden möjlighet att delegera beslutanderätt i visst ärende eller en viss grupp av ärenden till ledamöter eller anställda inom Region Gävleborg. 

     

    Hälso – och sjukvårdsnämndens nuvarande delegationsordning antogs 2022. Tidigare har de flesta delegationer getts till hälso- och sjukvårdsdirektören med möjlighet till vidaredelegationer. Detta har över tid lett till ett svåröverblickat regelverk. Ambitionen med denna delegationsordning är att övergå till en ordning med direkta delegationer där beslutanderätten kan utläsas i ett samlat dokument. Innehållsmässigt har innehållet standardiserats för att vara likalydande med övriga delegationsordningar inom regionen. Innehållet i delegationsordningen har reviderats för att bättre motsvara de beslutspunkter som finns i aktuell lagstiftning för respektive område. Delegationsordningen har utökats med punkter för beslut enligt dataskyddsförordningen. Delegationspunkterna rörande firmateckning utgår då firmateckningen regleras i regionstyrelsens delegationsordning.

  9.   9

    Uppföljning - Internkontrollplan helår 2025

  10. Regionfullmäktige tilldelade Hälso- och sjukvårdsnämnden en budgetram på 8 179,9 mnkr. 

     

    Årets resultat uppgick till -37,8 mnkr vilket är en förbättring med 502,4 mnkr jämfört 2024 (-540,2) Resultatförbättringen beror huvudsakligen på en mycket låg kostnadsutveckling avseende externa kostnader (0,9%), extra tillskott i budgetramen för 2025, samt en ökning i hemtagningen av riktade statsbidrag. Den låga kostnadsutvecklingen har uppnåtts genom det åtgärdsprogram för en budget i balans som nämnden har arbetat med sedan hösten 2023.

     

    Årets investeringar uppgick till 119,1 mkr vilket är 28,9 mkr högre än årets beviljade ram. Detta beror på förseningar på 30 mkr från investeringar från tidigare år som nu är genomförda.

  11.   11

    Åtgärder för ekonomi i balans 2025

  12.   12

    Tillgänglighet inom hälso- och sjukvård år 2025

  13.   13

    Verksamhetsplan 2026

  14.   14

    Fysisk aktivitet på recept (FaR)

  15. Viktor Leander delger en lägesrapport gällande beslut i HSN §195 2024-11-06.

  16. Viktor Leander ger en uppföljning gällande den handlingsplan som antogs i HSN §66 2025-04-29.

  17.   17

    Hälso- och sjukvårdsdirektören informerar

  18.   18

    Hus 60, Gävle sjukhus

  19. Regio Hälso- och sjukvårdsförvaltningen har angett ett behov av att bygga om ögonmottagningen i Hudiksvall för att förbättra för mottagningens patienter och effektiviteten i verksamheten. Hälso- och sjukvårdsförvaltningen och Fastighetsförvaltningen har gemensamt tagit fram en lösning för detta. Ärendet ska beslutas av regionstyrelsen, efter beredning i Fastighets- och teknik och miljöutskottet (FTMU).

     

    Hälso- och sjukvårdsnämnden bereds härmed möjlighet att komma med synpunkter utifrån nämndens reglementsenliga uppdrag. Yttrandet bör vara FTMU tillhanda senast den 19 februari 2026.

  20. Region Gävleborg står inför ett strategiskt vägval gällande läkemedelsförsörjningen. Nuvarande avtal med extern leverantör fungerar väl, men innebär begränsad kontroll över lagerhållning och beredskap vid särskilda händelser. Utredningen ”Hållbar försörjning i Region Gävleborg” (2024) rekommenderar att sjukhusapoteket tas över i egen regi när avtalet med ApoEx löper ut. Ett tidigt beslut är avgörande för att möjliggöra planering av lokal, IT-stöd och logistiksystem.

     


  21. Vänsterpartiet har inkommit med ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • att Region Gävleborg inför ett standardiserat snabbspår för äldre patienter på akutmottagningarna, med särskilt fokus på personer över 80 år och patienter med stora omvårdnadsbehov,
    • att Region Gävleborg säkerställer att snabbspåret omfattar hela vårdkedjan, inklusive ambulans, primärvård, kommunernas hemsjukvård, geriatrik och vårdavdelningar,
    • att Region Gävleborg verkar för att samarbetet med länets kommuner stärks,
    • att den standardiserade omvårdnadsbedömningen och en geriatrisk riskprofil införs i Region Gävleborg som rutin för att säkerställa likvärdig hantering oavsett bemanning,
    • att Region Gävleborg utreder möjligheten till direktinskrivningar till vårdavdelning för äldre patienter med kända tillstånd där akutmottagningens resurser inte tillför medicinsk nytta,
    • att Region Gävleborg tar fram en handlingsplan för att minska oplanerade återinskrivningar, med målet att nå nivåer i linje med de regioner som idag har bäst resultat (5–7 %),
    • att geriatrikens specialistkompetens stärks och inkluderas i arbetet med att utveckla vårdkedjan för äldre.

  22. Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och Centerpartiet har inkommit med ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • att hälso- och sjukvårdsnämnden ska få ta del av underlaget om en centraliserad beroendevård i Hälsingland,
    • att hälso- och sjukvårdsnämnden ska ta ställning mot en centralisering av beroendevården i Hälsingland. 

  23. Socialdemokraterna har inkommit med ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • att hälso- och sjukvårdsnämnden uppdrar åt hälso- och sjukvårdsdirektören att till nämnden redovisa hur budgetuppdraget avseende utredning av den palliativa vården i Gävleborg har hanterats inklusive
      • hur uppdraget har tolkats och avgränsats,
      • vad utredningen i huvudsak har omfattat,
      • hur dialog och samverkan med kommuner och andra berörda aktörer har genomförts,
      • vilka övergripande konsekvenser för organisation och tillgänglighet som har identifierats samt
      • vilka frågor som kräver politiska ställningstaganden
    • att redovisningen sker vid nämndens ordinarie sammanträde i mars 2026.

  24. Socialdemokraterna har inkommit med ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • Att beslutet att RSMH nekas bidrag skjuts upp.
    • Att förvaltningen får i uppdrag att under tiden göra en översyn av hur de förändrade bidragsreglerna påverkar föreningar som RSMHs möjligheter att hålla igång sin verksamhet.
    • Att man återkommer med en reviderad version av bidragsreglerna omgående som säkerställer RSMHs och övriga berörda föreningars möjligheter att fortsätta bedriva sin verksamhet på det sätt de i dagsläget gör. 
  1. § 1

    Val av justerare

  2. Ordförande (KD) informerar om att två initiativärenden har inkommit efter att kallelsen gick ut. Dessa tas upp sist i dagordningen.

  3. Ordförande (KD) påminner om den inbjudan som Hälso- och sjukvårdsnämnden fått gällande en föreläsning om afasi från Gävleborgsläns Afasiförening. Föreläsningen är frivillig och sker digitalt.

  4. § 4

    Redovisning av delegeringsbeslut


  5. Mona Davik (S) föreslår i en motion:

     

    • Att ge föräldrarna tillgång till barnens journaler efter att barnet fyllt 13 år för att ge en bra balans mellan barnets rätt till sekretess och föräldrarnas ansvar för barnets välbefinnande.
    • Att ge föräldrarna tillgång till viss information för att säkerställa att barnet får den vård och behandling som det behöver, samtidigt som barnets rätt respekteras till sekretess och självbestämmande.

  6. Jimmi Bogg (S) har väckt ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • Att förvaltningen säkerställer att handlingsplaner av denna karaktär alltid samverkas med berörda professioner och fackliga organisationer innan de fastställs.
    • Att nämnden uppdrar åt hälso- och sjukvårdsdirektören (HSD) att redovisa konkreta åtgärder för hur målet om 1100 allmänläkare ska nås, inklusive bemanningsplan, och återkomma till nämnden med förslag till beslut.
    • Att nämnden uppdrar åt HSD att ta fram en långsiktig lönepolitik för allmänläkare som premierar erfarenhet och lojalitet, i syfte att öka stabiliteten och minska beroendet av hyrpersonal. 

  7. Jimmi Bogg (S), Kristina Sjöström (V) och Elisabeth Carlson Cederholm (C) har väckt ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • Att hälso- och sjukvårdsdirektören uppdras att analysera och presentera erfarenheter från regioner som haft störst framgång i att sänka incidensen (exempelvis Dalarna, Östergötland och Blekinge) samt ange hur dessa erfarenheter kan tillämpas i Gävleborg.
    • Att nämnden utifrån ovan upprättar och antar en handlingsplan för att sänka incidensen i Gävleborg till riksgenomsnittet eller lägre. 
  8. Sedan delegationsordningen togs upp för information förra sammanträdet har en punkt tillkommit. Jonatan Björklund informerar om den. Det gäller extern delegation av utlämnande för ändamålet forskning.

     

    För att avlasta hälso- och sjukvårdsnämndens rutinärenden och möjliggöra en effektiv och rättssäker förvaltning har nämnden möjlighet att delegera beslutanderätt i visst ärende eller en viss grupp av ärenden till ledamöter eller anställda inom Region Gävleborg. 

     

    Hälso – och sjukvårdsnämndens nuvarande delegationsordning antogs 2022. Tidigare har de flesta delegationer getts till hälso- och sjukvårdsdirektören med möjlighet till vidaredelegationer. Detta har över tid lett till ett svåröverblickat regelverk. Ambitionen med denna delegationsordning är att övergå till en ordning med direkta delegationer där beslutanderätten kan utläsas i ett samlat dokument. Innehållsmässigt har innehållet standardiserats för att vara likalydande med övriga delegationsordningar inom regionen. Innehållet i delegationsordningen har reviderats för att bättre motsvara de beslutspunkter som finns i aktuell lagstiftning för respektive område. Delegationsordningen har utökats med punkter för beslut enligt dataskyddsförordningen. Delegationspunkterna rörande firmateckning utgår då firmateckningen regleras i regionstyrelsens delegationsordning.

  9. Viktor Leander går igenom internkontrollplan för år 2025. Han ger en beskrivning av risk och konsekvens gällande exempelvis välfärdsbrottslighet, kompetensförsörjning samt satsning på kvinnors hälsa.

     

    Anteckning

    Sammanträdet ajourneras mellan klockan 10.53 - 11.00.

  10. Oscar Persson och Martin Andersson redovisar resultatrapport för år 2025 gällande interna och externa intäkter och kostnader på totalen, per förvaltning och verksamhetsområde samt budgetavvikelser. 

     

    Regionfullmäktige tilldelade Hälso- och sjukvårdsnämnden en budgetram på 8 179,9 mnkr. 

     

    Årets resultat uppgick till -35,8 mnkr vilket är en förbättring med 502,4 mnkr jämfört 2024 (-540,2) Resultatförbättringen beror huvudsakligen på en mycket låg kostnadsutveckling avseende externa kostnader (0,9%), extra tillskott i budgetramen för 2025, samt en ökning i hemtagningen av riktade statsbidrag. Den låga kostnadsutvecklingen har uppnåtts genom det åtgärdsprogram för en budget i balans som nämnden har arbetat med sedan hösten 2023.

     

    Årets investeringar uppgick till 119,1 mkr vilket är 28,9 mkr högre än årets beviljade ram. Detta beror på förseningar på 30 mkr från investeringar från tidigare år som nu är genomförda.

  11. Oscar Persson och Martin Andersson informerar om åtgärder för ekonomi i balans för år 2025. De går igenom utfasning av inhyrd personal, minskning av administrativa tjänster samt verksamhetsområdenas egna åtgärdsplaner för kostnadseffektiviseringar. 

  12. Viktor Leander delger en rapport för 2025/2026. Detta gällande tillgänglighet av bland annat telefon och chat, operation samt habilitering och barnpsykiatri, inställelsetid för ambulans samt föräldrars rätt till journalinformation. 

  13. Sofia Gille informerar om projektet Fysisk aktivitet på recept, FaR. Hon berättar om bland annat FaR och hälso- och sjukvårdens uppdrag, vad metoden innebär och hur man arbetar med den inom Region Gävleborg.

  14. Viktor Leander informerar om hälso- och sjukvårdsförvaltningens verksamhetsplan för år 2026 gällande nuläge och utmaningar, viktiga insatsområden samt mål och prioriteringar.

  15. Viktor Leander delger en lägesrapport gällande beslut i HSN §195 2024-11-06. Han informerar om nuläge och utmaningar gällande minskning av administrativa tjänster samt arbetet framåt.

  16. Viktor Leander ger en uppföljning gällande den handlingsplan som antogs i HSN §66 2025-04-29. Han går igenom bakgrund, pågående och planerade åtgärder, utfall samt resultat från operationsverksamheten.

  17. Martin Andersson informerar om utredningarna av verksamheterna kopplade till händelsen i Harmånger, status på ombyggnation av operationslokalerna i Bollnäs, bolagsbygget, situationen under jul/nyår/trettonhelgen, vårdintensitetsmätningar VIM, verksamhetschef till vuxenpsykiatrin samt patientsäkerhet och vårdrelaterade infektioner VRI.

     

    Anteckning

    Sammanträdet ajourneras mellan klockan 14.47 - 14.55.

  18. Simon Nilsson informerar om framtidsbyggets hus 60 på Gävle sjukhus gällande förutsättningar, ställningstaganden, nuläge och nästa steg.

  19. Ordförande (KD) informerar om ett påbörjat arbete kring att få med Hälso- och sjukvårdsnämnden tidigare i investeringsprocesser. Beslutsförslaget i dagens tjänsteskrivelse kommer att ändras till nästa sammanträde när beslut ska fattas. Det hälso- och sjukvårdsnämnden ska besluta om är ett yttrande till investeringsförslaget, som sedan ska beredas av fastighets- teknik- och miljöutskottet, FTMU. Majoriteten kommer ställa sig positiva till förslaget.  

     

    Martin Andersson informerar om flytt av ögonmottagningen på Hudiksvalls sjukhus gällande bakgrund och behov, föreslagen lösning, övriga verksamheter och evakueringar, kostnader och finansiering samt beslutsförslag och tidplan.

     

    Hälso- och sjukvårdsförvaltningen har angett ett behov av att bygga om ögonmottagningen i Hudiksvall för att förbättra för mottagningens patienter och effektiviteten i verksamheten. Hälso- och sjukvårdsförvaltningen och Fastighetsförvaltningen har gemensamt tagit fram en lösning för detta. Ärendet ska beslutas av regionstyrelsen, efter beredning i Fastighets- och teknik och miljöutskottet (FTMU).

     

    Hälso- och sjukvårdsnämnden bereds härmed möjlighet att komma med synpunkter utifrån nämndens reglementsenliga uppdrag. Yttrandet bör vara FTMU tillhanda senast den 19 februari 2026.

  20. Ordförande (KD) informerar om att det refereras till en utredning (Hållbar försörjning i Region Gävleborg) i tjänsteskrivelsen. Den utredningen kommer biläggas protokollet. 

     

    Viktor Leander informerar om sjukhusapotek i egen regi gällande läkemedelsförsörjning till vården, vad ett sjukhusapotek gör, hur andra regioner gör, bristande marknad samt beredskap med krav på ökat lokalt lagerhållande.

     

    Region Gävleborg står inför ett strategiskt vägval gällande läkemedelsförsörjningen. Nuvarande avtal med extern leverantör fungerar väl, men innebär begränsad kontroll över lagerhållning och beredskap vid särskilda händelser. Utredningen ”Hållbar försörjning i Region Gävleborg” (2024) rekommenderar att sjukhusapoteket tas över i egen regi när avtalet med ApoEx löper ut. Ett tidigt beslut är avgörande för att möjliggöra planering av lokal, IT-stöd och logistiksystem.

     


  21. Kristina Sjöström (V) väcker ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • att Region Gävleborg inför ett standardiserat snabbspår för äldre patienter på akutmottagningarna, med särskilt fokus på personer över 80 år och patienter med stora omvårdnadsbehov,
    • att Region Gävleborg säkerställer att snabbspåret omfattar hela vårdkedjan, inklusive ambulans, primärvård, kommunernas hemsjukvård, geriatrik och vårdavdelningar,
    • att Region Gävleborg verkar för att samarbetet med länets kommuner stärks,
    • att den standardiserade omvårdnadsbedömningen och en geriatrisk riskprofil införs i Region Gävleborg som rutin för att säkerställa likvärdig hantering oavsett bemanning,
    • att Region Gävleborg utreder möjligheten till direktinskrivningar till vårdavdelning för äldre patienter med kända tillstånd där akutmottagningens resurser inte tillför medicinsk nytta,
    • att Region Gävleborg tar fram en handlingsplan för att minska oplanerade återinskrivningar, med målet att nå nivåer i linje med de regioner som idag har bäst resultat (5–7 %),
    • att geriatrikens specialistkompetens stärks och inkluderas i arbetet med att utveckla vårdkedjan för äldre.

  22. Kristina Sjöström (V), Jan Lahenkorva (S) och Joakim Westlund (C) väcker ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • att hälso- och sjukvårdsnämnden ska få ta del av underlaget om en centraliserad beroendevård i Hälsingland,
    • att hälso- och sjukvårdsnämnden ska ta ställning mot en centralisering av beroendevården i Hälsingland. 

  23. Jan Lahenkorva (S) väcker ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • att hälso- och sjukvårdsnämnden uppdrar åt hälso- och sjukvårdsdirektören att till nämnden redovisa hur budgetuppdraget avseende utredning av den palliativa vården i Gävleborg har hanterats inklusive
      • hur uppdraget har tolkats och avgränsats,
      • vad utredningen i huvudsak har omfattat,
      • hur dialog och samverkan med kommuner och andra berörda aktörer har genomförts,
      • vilka övergripande konsekvenser för organisation och tillgänglighet som har identifierats samt
      • vilka frågor som kräver politiska ställningstaganden
    • att redovisningen sker vid nämndens ordinarie sammanträde i mars 2026.

  24. Jan Lahenkorva (S) väcker ett initiativärende med följande yrkanden

     

    • Att beslutet att RSMH nekas bidrag skjuts upp.
    • Att förvaltningen får i uppdrag att under tiden göra en översyn av hur de förändrade bidragsreglerna påverkar föreningar som RSMHs möjligheter att hålla igång sin verksamhet.
    • Att man återkommer med en reviderad version av bidragsreglerna omgående som säkerställer RSMHs och övriga berörda föreningars möjligheter att fortsätta bedriva sin verksamhet på det sätt de i dagsläget gör. 
Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.